Архитектурата е не само техническа наука и изкуство за изграждане на сгради и други строителни съоръжения. Тя е интерпретиране и моделиране – независимо дали става въпрос за сграда, интериор или социален проект. Архитектите експериментират смело и по този начин се раждат изненадващи резултати, които са много по-интересни от познатите до болка неща.
Стъклена прозрачна къща (Токио, Япония)
Иновативна къща в Токио, Япония, дело на архитекта Соу Фуджимото. Наречена House NA, това е един почти напълно прозрачен дом. Неприкосновеността на личното тук се пази единствено от дискретността на наблюдателя, която е естествено присъща на японците. В къщата пространствата предлагат контакт между живеещите, който сближава и стопля. Външните стени са изцяло прозрачни, преградните – също, а 21 матирани подови плочи предлагат топлина и удобства за спане, четене, игра, веселие, общуване. Както сами виждате, човек съвсем не се чувства неудобно и наблюдаван в този дом. Напротив – усещането за перспектива и простор се отразява благотворно на обитателите. Ако имат нужда от дискретност – завесите не са забранени! Според архитекти, това е къщата на бъдещето с нейното преливане между лично и социално, контакта между живеещите вътре или между тях и минувачите. Самотата бяга далеч от такива къщи, обаче, дали някои народи, като англичаните например, биха били съгласни с подобна интерпретация на прозрачността във всеки смисъл на думата. Но къщата си съществува – в тих жилищен квартал на Токио и обитателите й изглеждат щастливи.
Главната квартира на китайската държавна телевизия CCTV (Пекин, Китай)
Телевизионният канал се прославя с иновативния си офис, дело на архитектите Rem Koolhaas and Ole Scheeren of OMA. Основната сграда не е традиционна кула, а контур от шест хоризонтални и вертикални секции, обхващащи площ от 473 хиляди кв.м. Можем да кажем, че тази сграда има два “L”-образни сектора, които са свързани с две хоризонтални части. Конструкцията на сградата се счита за строително предизвикателство, тъй като е в сеизмична зона. Поради своята радикална форма един таксиметров шофьор дава прякора Da kùchǎ (大 裤衩), грубо преведено като “големи боксерки”.
Мостът на мира (Калгари, Канада)
Футуристичният мост над река Боу е по проект на Сантяго Калатрава. Спираловидната структура от железобетон и стомана и стъклен покрив защитава пешеходците от лошите метеорологични условия в града със суров климат. Двойно по-широка от останалите мостве над река Боу, усуканата тръба е разделена на две секции: една за пешеходци и една за велосипедисти, като така става единственият мост в областта, който предлага отделна велоалея. Архитектът е ограничен от много фактори при разработването на проекта си и като резултат неговият характерен стил “рибена кост”, наблюдаван при други мостове, преминава в по-ниска, червена и спираловидна структура. Също така 130-метровата структура няма поддържащи колони и липсват характерните за Калатрава бели структури, наподобяващи палмови листа.
Руският павилион на Архитектурното Биенале(Венеция, Италия)
Архитектът Сергей Чобан заедно с неговия колега Сергей Кузнецов проектират руския павилион за Архитектурното Биенале във Венеция като отправят поглед в миналото и бъдещето на Русия чрез едно високо интерактивно преживяване – ‘i-city’ и ‘i-land’. ‘I-city’, разположен на горното ниво, се състои от три стаи, чиито стени, подове и тавани са облечени с мрежа от QR кодове. Компютър поздравя гостите, като ги превръща в учени и изследователи, оставени да се скитат из залите. Посетителите използват своя инструмент за правене на снимки на кодовете (i-pad) и откриват информация за проекта Сколково – нов град, който насърчава архитектурни и технологични иновации на Руски урбанизъм.
Parrish Art Museum(Long Island, USA)
Швейцарските архитекти Herzog & de Meuron са отговорни за проектирането на новия арт музей Париш в Лонг Айлънд, който потресаващо много напомня на плевня в полето.
“Нашият проект за Parrish Art Museum е интерпретация на много истинска за Herzog & де Meuron типология, традиционната форма на къща“, споделя Jacques Herzog.”Това, което харесваме на тази типология е, че тя е отворена за много различни функции, места и култури. Всеки път тази проста, почти банална форма се превръща в нещо много специфично, точно и също свежо.”
Галерии и други помещения са разположени в две успоредни редици под плитки скатни покриви, а по-дълъг коридор е затворен между създадените десет по-малки изложбени пространства.
Великите умове комбинират въображение и умения, за да създават спиращи дъха сгради по целия свят.